Profesör Vücut'a Hoş Geldin!

Türkiye'nin en iyi vücut geliştirme forumu Profesör Vücut'a hoş geldiniz.

Kayıt Ol

Cut

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
30 Nis 2023
Mesajlar
220
Tepki
44
Definasyon, geliştirdiğimiz kasları daha net gösterebilmek için girdiğimiz bir yağ yakma sürecidir. Vücut geliştirmeciler yarışma öncesinde uygularlar, amatör sporcular ise özellikle yaz aylarına yaklaşırken definasyon yapmaya başlarlar.
uygulayabileceğimiz detaylı taktikler mevcut. Fakat yağ yakmanın temeli basit matematikten geçiyor.
Kalori neredeyse bütün gıdalarda bulunan enerji birimidir. Vücudun gün içinde harcadığı bir enerji miktarı (yakılan kalori) vardır.
Vücut bu kiloyu su, yağ ve kas olarak verebilir. Fakat, özellikle düzgün bir antrenman programı uygulayan sporcuların kas kaybetmesi oldukça zordur. Dolayısıyla yağ yakımı oluşacaktır.

Definasyon döneminde ilk olarak kendinizi hazırlamalı ve sabırlı bir yol izlemelisiniz. Böyle bir antrenman ve beslenme döneminde düzenli ve hesaplı bir şekilde başlamayıp bitirmelisiniz. Günlük olarak alacağınız kalori miktarını, ortalama bir düzende bulduktan sonra, günlük besin ve antrenmanlarınıza başlayabilirsiniz. Her hafta bitişinde tartılmalı, vücudunuzun analizini yapmalı ve sonuçları belirlemelisiniz. Her hafta analiz yapılmasının temel amacı bir sonraki haftanın gidişatını belirlemektir. Bunun için ilk yaptığınız bir haftanın sonucuna baktığınızda, kilo verdiğiniz görünmüyorsa bir sonraki haftanın kalori miktarını düşürmelisiniz. Örneğin ilk hafta günlük 2200 kalori alıyorsunuz ve bunun sonucunda kilo verdiğiniz görülmüyorsa, sonraki bir hafta için günlük kalori miktarınızı 1900 kalori yapabilirsiniz. Böylece vücudunuzun durumunu daha yakından takip etmiş olursunuz.
saygılarımda -profesörvücut-
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst