Profesör Vücut'a Hoş Geldin!

Türkiye'nin en iyi vücut geliştirme forumu Profesör Vücut'a hoş geldiniz.

Kayıt Ol

Bulk

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
30 Nis 2023
Mesajlar
220
Tepki
44
Beslenme ve antrenman programıyla kişiye özel bir dönem oluşturulur. Programın amacı kilo almak ancak artış gösteren kütlenin olabildiğince fazlasını yağa değil kasa kazandırmaktır.
Sporcuların günlük alması gerekenden daha fazla kalori aldığı bulk dönemi, beslenme düzenindeki değişim nedeniyle çoğunlukla sezon dışında yapılıyor. Bulking, sıklıkla dört ila altı ay arasında yapılıyor. Kas kazanımı için kilo alınan bu dönemde, hedefe yönelik antrenman programları aynı şekilde uygulanmaya devam ediyor. Bulk dönemi ile birlikte alınan ekstra kaloriler, ağırlık çalışmaları sırasında kas kütlelerini ve gücünü artırmak için vücuda gerekli olan yakıtı sağlıyor.
Clean bulk (temiz bulk), kişinin alması gereken fazla kaloriyi sağlıklı yiyeceklerle almasını ifade ediyor. Kas kazanımı için bilinçli kilo alma dönemi şeklinde ifade edilebilecek olan bulk döneminde, beslenme seçimleri önemli sonuçlar çıkarıyor.(günlük insan vücudunun yaktığı kalorinin 2 katı fazla kalori olarak alırsanız hacimlenmeniz kaçıınılmaz olucaktır)
Clean Bulk’ta Tüketilebilecek Besinler:
Yağsız proteinler (tavuk ve balık vb.)
Sağlıklı yağ kaynakları (zeytinyağı ve fındık ezmesi vb.)
Baklagiller (nohut ve fasulye vb.)
Nitelikli karbonhidrat kaynakları (yulaf ve kinoa vb.)
Nişastasız sebzeler (kuşkonmaz ve kabak vb.)
Ispanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
Meyve çeşitleri
Clean Bulk’ta Uzak Durulması Gereken Besinler:
Boş kalori alımına yol açan işlenmiş gıdalar
Yağlı proteinler
Doymuş yağ zengini gıdalar

Dirty bulk (kirli bulk), bulk döneminde hedeflenen kalori alımını özel beslenme grupları ile sınırlandırmayan bir beslenme şeklini oluşturuyor. Kirli bulk’ta tüm yiyecek grupları herhangi bir sınırlama olmadan tüketilebiliyor. Temiz bulk’ta olduğu gibi işlenmemiş gıdalara yönelmek gibi doğrudan faydalı tercihler kirli bulk’ta bulunmuyor. Öyle ki bu beslenmede sporculara hiçbir yiyecek yasaklanmıyor.
saygılarımda -profesörvücut-
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular Forum Tarih
O Steroid Günlüğü 3 148

Benzer konular

Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst